Szara pleśń

Fot. Owoc truskawki porażony grzybem B. cinerea

 
Szara pleśń to choroba grzybowa roślin wywoływana przez grzyb Botrytis cinerea. B. cinerea jest wszechobecnym patogenem atakującym wiele gatunków roślin. Zakażenie może spowodować ogromne straty zarówno na polu jak i po zbiorze.  

Osobiście, półżartem nazywam B. cinerea "turbogrzybem", bo potrafi rozprzestrzeniać się podczas przechowywania w chłodni. Normalnie jak przechowuję jakiegoś grzyba w lodówce laboratoryjnej, na standardowej pożywce, dajmy na to, że jest tam 12-15°C, B. cinerea rośnie, podczas gdy inne grzyby pięknie sobie "śpią" i nie wyłażą mi z szalki :)

Grzyb ten rozprzestrzenia się głównie na szczątkach porażonych roślin, ich korzeni, na owocach oraz kwiatach.  Wysoka wilgotność powietrza i temperatura 15-20 °C to optymalne warunki wzrostu dla B. cinerea. Mała ilość światła, niedobór wapnia i potasu w glebie to inne czynniki, które sprzyjają wzrostowi grzyba. W trakcie uprawy  atakuje obumarłe lub mechanicznie uszkodzone części roślinne np. resztki okwiatu, szypułki kwiatowe, zamierające owoce i miejsca po oberwanych liściach pędach i owocach. Wniosek: jak chcecie mieć zdrowe rośliny, to nie zrywajcie bez sensu liści, gałęzi albo innych takich. Otwieracie patogenom drzwi do raju! A jak już musicie sobie zerwać tego liścia albo kwiatka, to posmarujcie to miejsce pastą z czosnku albo fungicydem w paście.

Szara pleśń jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Objawami choroby są przebarwienia i brunatnienie w miejscu porażenia tkanki rośliny. Następnie organy zainfekowanych roślin gniją, a na ich powierzchni pojawia się szarawy nalot. W warunkach wysokiej wilgotności powietrza patogen  ten może wywoływać też mokrą zgniliznę tkanek. Porażone części rośliny pokrywają się beżowym, puszystym, pylącym nalotem zarodników. Grzyb jest jednym ze sprawców zgorzeli siewek i zamierania pędów u podstawy łodyg. Grzyb często poraża nasiona.






Profilaktyka i zwalczanie grzyba Botrytis cinerea
  1. Należy używać tylko zdrowych, kwalifikowanych sadzonek,
  2. Należy uprawiać odmiany odporne, 
  3. Nie zakładać plantacji na podmokłych glebach,
  4. Sadzić rośliny na podwyższonych terenach, aby umożliwić odpływ
    nadmiaru wody
  5. Stosować nawadnianie kroplowe, unikać deszczowania roślin,
  6. Usuwać z plantacji porażone rośliny i owoce,
  7. Zabiegi chemiczne  wykonywać systematycznie co 7-10 dni w fazie
    tuż przed kwitnieniem, w fazie kwitnienia do końca fazy dojrzewania
    owoców,
  8. Preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami w aktualnym
    Programie Ochrony Roślin Sadowniczych, przestrzegając zaleceń etykiety
    środka i zachowując okres karencji.
Źródła:
Kryczyński, S., Weber, Z. (2010). Fitopatologia tom 1 podstawy fitopatologii. PWRiL Poznań.

Mułenko, W., Majewski, T., Ruszkiewicz-Michalska, M. (2008). A preliminary checklist of micromycetes in Poland. W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences

Machnik, J., Grętkiewicz, A., (1973). Choroby i uszkodzenia owoców występujące w obrocie, Zakład Wydawnictw CRS, s. 25-54.

Agrofagi.com.pl, Szara pleśń, www.agrofagi.com.pl › plik,386,szara-plesn-pdf




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Antraknoza

Choroby grzybowe roślin

Pestycydy - rodzaje